Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ


Historie sboru

Slovo Canticorum pochází z latiny a ve volném překladu znamená: ti, kteří zpívají nebo zpívající.

 

alt alt

 

Počátky sboru spadají do hluboké minulosti. Někdy kolem roku 1989 nebo 1990 se pár mladých nadšenců, kteří prošli dětským pěveckým sborem Jiřičky (p. uč. Jarmila Procházková) a kvůli změně hlasu i vzhledu už nemohli vystupovat jako dětští sboristé, rozhodli vytvořit přidružený mládežnický sbor Pueri Canticorum. Tento název byl gramaticky nepřesný a nepřesná byla i celá koncepce sboru. A tak když z něj postupně za vlastními rodinnými či pracovními povinnostmi odešla ta nejstarší garda, sbor delší čas pouze zkomíral.
V září 1998 se však všechno změnilo. Vedení sboru se ujala Mgr. Veronika Hanšová (roz. Masopustová), a Canticorum se rozjelo na plné obrátky. Nabralo spoustu nových členů a z původní malé skupinky cca 14 dívek a 2 chlapů se postupně rozrostlo na více než 30tičlenný sbor.
V roce 1999 se směle zúčastnil celorepublikové soutěže gymnáziálních pěveckých sborů Gymnasia Cantat v Brně, kde obsadil výborné stříbrné pásmo.
Natočili jsme svoje první demo CD.
alt alt

 

V listopadu 2003 se sbor zúčastnil soutěže středoškolských pěveckých sborů Opava Cantat 2003.
V prosinci 2003 pak doprovázel pěvecký sbor Česká píseň na dvou vánočních koncertech v Karlových Varech a společně zpívali Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Sbor spolupracoval s Královéhradeckou filharmonií a nacvičil s nimi rozsáhlou skladbu Kytice od Bohuslava Martinů. Dále sbor spolupracoval s Plzeňským smyčcovým orchestrem a s pěveckými sbory Česká píseň a Resonance.
alt alt

 

V roce 2005 sbor vyrazil na první zahraniční zájezd a reprezentoval jako jediný Českou republiku na 2. mezinárodním festivalu pěveckých sborů v Dubrovníku. Ačkoliv se jednalo o nehodnocenou přehlídku sborů, sklidil velký potlesk a zájem publika, neboť se nebál zařadit i méně tradiční sborové skladby, populární melodie a rytmicky zajímavé prvky.
alt alt

 

O rok později, 2006, navázal sbor úspěšnou a plodnou spolupráci s významným slovinským sborem Odmev. Uspořádalo se několik společných koncertů ve Slovinsku, a v září téhož roku byl Odmev hostem Canticora v Čechách (koncerty na zámku v Nebílovech a v kostele sv. Bartoloměje).
alt

 

V roce 2007 sbor změnil organizační strukturu, vytvořil logo a dosáhl na granty a dotace pro podporu činnosti a projektu koncertu k 10 výročí sboru.
Na podzim roku 2007 jsme sbor natočil 2. CD.
alt

 

Sbor uspořádal několik společných koncertů s Pěveckým Uskupením Dobřanských Učitelů, čili s P.U.D.U. pravidelně koncertuje nebo koncertoval v Západočeské galerii Masné krámy, na zámku v Nebílovech (květinový den, noční prohlídky), v kostelíku v Čečovicích, v plzeňském kostele sv. Bartoloměje, v Opavě, Brně, České Lípě, Rokycanech apod.
Koncem roku 2007 ukončila svoji činnost u sboru sbormistryně Mgr. Veronika Hanšová.

Rok 2008 tedy byl a je pro sbor přelomový. Novou sbormistryní se stala Stázka Šourová. Proběhl křest CD a nyní se připravuje výroční koncert k 10tým narozeninám sboru.
alt